t یک تامیل فرمانده نیروی دریایی سریلانکا شد - واسط انلاین
خانه / اخبار جهان / یک تامیل فرمانده نیروی دریایی سریلانکا شد

یک تامیل فرمانده نیروی دریایی سریلانکا شد

یک تامیل فرمانده نیروی دریایی سریلانکا شدReviewed by Mohammad on Aug 19Rating:

رئیس‌جمهوری سریلانکا برای اولین بار از زمان آغاز جنگ‌های جدایی طلبانه در ۴۵ سال پیش، افسری از اقلیت تامیل را به عنوان فرمانده نیروی دریایی، منصوب کرد.

به گزارش واسط آنلاین، به نقل از خبرگزاری فرانسه، با وجود اینکه تامیلی‌ها ۱۵ درصد جمعیت سریلانکا را تشکیل می‌دهند، از سال ۱۹۷۰ تاکنون تراویس سینیا، نخستین تامیلی است که رهبری جناحی از ارتش این کشور را بر عهده می گیرد

ببر های جدایی طلب تامیل در سال ۱۹۷۲ سلاح به دست گرفته و جنگ‌های چریکی خونینی به منظور ایجاد یک دولت مستقل برای این اقلیت قومی آغاز کردند . این جنگ در مه ۲۰۰۹ زمانی که آنها در تهاجمی نظامی شکست خوردند، پایان یافت.

 مایتریپالا سیریسنا، رئیس جمهوری سریلانکا در توئیتر خود اعلام کرد،  آدمیرال سینیا که با وفاداری بی حد و حصرش برای چندین دهه در نیروی دریایی این کشور خدمت کرده است، امروز به عنوان فرمانده نیروی دریایی منصوب شد.

او نقشی کلیدی در جنگ و دستگیری ده‌ها شورشی ببرهای تامیل هنگام فرارشان از این جزیره در اکتبر  ۱۹۸۷ داشته است.

بر اساس برآورد سازمان ملل، در جنگ‌های جدایی طلبانه در سریلانکا دست کم ۱۰۰ هزار تن از سال ۱۹۷۲ تا ۲۰۰۹ جان خود را از دست دادند.

این جنگ‌ها به طور عمده مانع پیوستن تامیل‌های هندو و مسلمانان – که پس از تامیل‌ها دومین اقلیت بزرگ کشور را تشکیل می‌دهند – به نیروهای مسلح و پلیس شد. تنها تعداد کمی از این گروه‌ها در ارتش باقی مانده‌اند.

ببرهای تامیل از تبعیض‌های بیشمار در کسب مشاغل و دسترسی به سطوح آموزشی شکایت داشتند که این نیز خود از دلایل آنها برای جنگ‌های چند ساله در جهت ایجاد یک کشور مستقل بود.

انتهای پیام

Processing your request, Please wait....

درباره ی mohammad

مطلب پیشنهادی

متهم اصلی حمله در اسپانیا بازداشت شد

متهم اصلی حمله در اسپانیا بازداشت شدReviewed by Mohammad on Aug 21Rating: رسانه‌های اسپانیایی از …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *