t روابط دور از انتظار کره شمالی با کشورهای آفریقایی - واسط انلاین
خانه / اخبار جهان / روابط دور از انتظار کره شمالی با کشورهای آفریقایی

روابط دور از انتظار کره شمالی با کشورهای آفریقایی

روابط دور از انتظار کره شمالی با کشورهای آفریقاییReviewed by Mohammad on Jul 12Rating:

کره شمالی سال‌هاست از کشورهای آفریقایی به عنوان محلی برای سرمایه گذاری زیرساخت‌ها و فروش سلاح و سایر تجهیزات نظامی همزمان با افزایش تحریم‌ها علیه خود استفاده می‌کند.

به گزارش واسط آنلاین، به نقل از روزنامه واشنگتن پست، با وجود اینکه چین تاکنون با اختلاف بزرگترین شریک تجاری کره شمالی بوده است، کشورهای کوچکتر آفریقایی نیز به عنوان محل‌هایی برای ورود سرمایه به کره شمالی کمک کرده‌اند. تا رهبر زیاده‌خواه این کشور همچنان برنامه تسلیحات هسته‌ای خود را با وجود مخالفت جامعه جهانی ادامه می‌دهد.

یکی از این کشورهای آفریقایی نامیبیا است که مقامات آن رویکرد متفاوتی نسبت به کره شمالی دارند و آن را متحد قدیمی خود و شریکی در توسعه می‌دانند.

از آغاز دهه 1960 همزمان با ارائه کمک‌ها به کشورهای آفریقایی در جنگ‌های استقلال این کشورها از سوی کره شمالی، دولت پیونگ یانگ روابط سیاسی خود با آنها را که اکنون به روابط تجاری کشیده شده است، گسترش داد.

وزیر امور ریاست جمهوری نامیبیا درباره روابط میان این دو کشور می‌گوید: ما به آنها به دلیل کمک به ساخت زیرساخت‌هایمان و همکاری بدون وقفه‌شان اعتماد داریم.

در سراسر آفریقا اما چنین روابطی بسیار رایج است.

یک تحقیق سازمان ملل در سال جاری نشان داده است که تجهیزات رادیویی ارتش کره شمالی به اریتره، سلاح‌های اتوماتیک به کنگو و مربیان نظامی‌اش به آنگولا و اوگاندا فرستاده می‌شوند.

در این گزارش آمده است: جمهوری خلق کره از طریق تجارت مواد و کالاهای ممنوعه با تکنیک‌های متنوع در حال دور زدن تحریم‌هاست. همچنین این کشور از شرکت‌های ساخت و ساز خود که در آفریقا فعال هستند برای ایجاد تاسیسات امنیتی، نظامی و تسلیحاتی بهره می‌برد.

روابط تجاری کره شمالی تنها یک بخش از روابط نزدیک بسیاری از کشورها و رهبران آفریقایی با این کشور مخوف آسیایی است.

یوری موسونی، رئیس‌جمهور اوگاندا با کیم ایل سونگ، رهبر سابق کره شمالی روابط ویژه‌ای داشت. رابرت موگابه، رهبر زیمبابوه نیز که روابطی مشابه با رهبر پیشین کره داشت، دو کرگدن به پیونگ یانگ فرستاده بود. در موزابمبیک نیز خیابانی به نام کیم ایل سونگ(بیانگذار کره شمالی) گذاشته شده که به قلب مرکز شهر می‌رسد. در موزه ملی نامیبیا هم تصویر سیاه و سفیدی از یک سرباز کره شمالی در حالی که گروهی از سربازان محلی را را در محوطه‌ای جمع کرده است، وجود دارد.

یکی از مشاوران ارشد وزیر امور خارجه نامیبیا و سفیر سابق این کشور در واشنگتن درباره روابط میان کشورش با پیونگ یانگ می‌گوید: رویکرد ما نسبت به جهان بر این اساس شکل می‌گیرد که چه کسانی در حساس‌ترین زمان‌ها در تاریخ درگیری‌های ما در کنارمان بودند؛ کره شمالی همیشه در چنین شرایطی کنار ما بود.

در سال‌های اخیر کشورهای آفریقایی همواره برای حفظ روابط خود با کره شمالی بدون تقابل با آمریکا به عنوان یکی از بزرگترین کمک کنندگان به این قاره تلاش کرده‌اند.

دولت نامیبیا با این حال با دور زدن قطعنامه‌ها علیه پیونگ یانگ از سال 2002 تاکنون حدود صد میلیون دلار در پروژه‌های کره شمالی هزینه کرده است.

علاوه بر این، نامیبیا با یکی از کمپانی‌های معروف کره شمالی به منظور ساخت کارخانه مهمات و همچنین ایجاد آکادمی نظامی جدید قرارداد بسته است.

پس از متهم شدن به نقض تحریم‌ها مقامات نامیبیا متعهد به قطع روابط تجاری خود با کره شمالی شدند.

دولت این کشور طی بیانیه در سال 2016 اعلام کرد که نامیبیا به اجرای قطعنامه‌های سازمان ملل متعهد می‌ماند اما روابط گرم دیپلماتیک خود با کره شمالی را ادامه می‌دهد.

انتهای پیام

Processing your request, Please wait....

درباره ی mohammad

مطلب پیشنهادی

متهم اصلی حمله در اسپانیا بازداشت شد

متهم اصلی حمله در اسپانیا بازداشت شدReviewed by Mohammad on Aug 21Rating: رسانه‌های اسپانیایی از …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *