t تلاش‌های گسترده منطقه‌ای و بین‌المللی برای متحد کردن مخالفان سوری پیش از نشست آتی ژنو - واسط انلاین
خانه / اخبار جهان / تلاش‌های گسترده منطقه‌ای و بین‌المللی برای متحد کردن مخالفان سوری پیش از نشست آتی ژنو

تلاش‌های گسترده منطقه‌ای و بین‌المللی برای متحد کردن مخالفان سوری پیش از نشست آتی ژنو

تلاش‌های گسترده منطقه‌ای و بین‌المللی برای متحد کردن مخالفان سوری پیش از نشست آتی ژنوReviewed by Mohammad on Aug 6Rating:
هیات مخالفان سوری در نشست آستانه

منابع آگاه از افزایش تماس‌های بین المللی و منطقه‌ای برای برگزاری نشست گسترده مخالفان سوری در ماه اکتبر جهت تشکیل هیئتی متحد برای ورود به مذاکرات جدی با دولت سوریه خبر دادند.

به گزارش واسط آنلاین، به نقل از  سایت اینترنتی النشره، پیرامون بحران سوریه اکنون دو روند اصلی وجود دارد: یکی نظامی و در چارچوب روند آستانه برای بررسی اجرای توافق مناطق کاهش تنش است که در این راستا قرار است هشتم ماه ژوئیه نشست فنی میان روسیه، ترکیه و ایران در تهران برگزار شود و بعد از آن نشستی نیز در آستانه برگزار خواهد شد. روند دوم سیاسی است که در چارچوب مذاکرات ژنو است و اصولا در قالب آن استفان دی‌میستورا، نماینده سازمان ملل در امور سوریه از دولت دمشق و دسته‌بندی‌های مختلف مخالفان شامل “هیئت عالی مخالفان” تحت حمایت عربستان، هیئت مخالفان مورد حمایت قاهره و هیئت مورد قبول مسکو یا مخالفان داخلی سوریه برای برگزاری دور جدید مذاکرات دعوت می‌کند.

دی‌میستورا امیدوار است که دور آتی مذاکرات ژنو به توافقی درباره طرح اصلی سازمان ملل برای صلح در سوریه که شامل روند انتقال قدرت و سند برنامه زمانی برای تدوین قانون اساسی سوریه است، بینجامد.

حال و پیش از برگزاری نشست آتی ژنو، تلاش‌های منطقه‌ای و بین‌المللی گسترده‌ای در جریان است تا کنفرانس جامع دیگری میان مخالفان سوری در ریاض برگزار شود تا آنها بتوانند هیئت واحدی برای ورود به مذاکرات با دولت سوریه تشکیل دهند.

هدف اول از این کنفرانس رسیدن مخالفان سوریه به یک دیدگاه مشترک و تشکیل ساختاری جدید و یکپارچه میان گروه‌های مخالف است. همچنین قرار است بر سر مباحثی که باید با دولت سوریه مطرح شود، مذاکراتی انجام شود. یکی از موارد اختلافی درباره آینده افراد حاکم بر سوریه است؛ هیئت مخالفان سوریه مخالف حضور بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه در دوره انتقالی هستند درحالی که مسکو بر لزوم باقی ماندن اسد در مرحله انتقالی و شرکت در انتخابات ریاست جمهوری تأکید می‌کند. واشنگتن نیز معتقد است که اسد در آینده سوریه نقشی نخواهد داشت.

احتمالا کنفرانس مخالفان سوریه بر موضوع انتقال مسالمت‌آمیز و منظم قدرت با نظارت بین المللی و چه بسا شورای امنیت متمرکز باشد.

هیئت مخالفان مورد حمایت ریاض، تماس‌هایی را با هیئت مخالفان مسکو و قاهره برقرار کرده و از آن‌ها خواسته در نشستی در ماه جاری میلادی شرکت کنند. آنکارا نیز از ائتلاف مخالفان سوریه خواسته تا 18 ماه جاری نشستی را در ترکیه برای بررسی شرایط خود برگزار کنند. مخالفان تحت حمایت عربستان همچنین 28 ماه جاری در بروکسل با برخی مسئولان اروپایی دیدار خواهند داشت.

همچنین منابعی در هیئت مخالفان مورد حمایت عربستان اعلام کردند که نشست جامع ریاض در ماه اکتبر، طیف گسترده‌تری از مخالفان سوری را در بر خواهد گرفت و در آن درباره بازسازی ساختار هیئت و مشارکت تمامی گروه‌های سوری در آن، صحبت خواهد شد.

انتهای پیام

Processing your request, Please wait....

درباره ی mohammad

مطلب پیشنهادی

متهم اصلی حمله در اسپانیا بازداشت شد

متهم اصلی حمله در اسپانیا بازداشت شدReviewed by Mohammad on Aug 21Rating: رسانه‌های اسپانیایی از …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *